Egy adott test rezonáns frekvenciája azon frekvencia, ahol szabadvibráció elindítása után a legkészségesebben vibrál.
A rezonancia egy gyakran használt jelenség. Amikor egy fuvolajátékos hangszere különböző lyukait eltakarva megváltoztatja annak hangnemét, akkor a fuvolán belüli rezonanciát használja fel a hangnemváltásra.
Az audiológiában egy speciális rezonancia fajtának van jelentősége, amit Negyed Hullámhossz Rezonanciának (Quarter Wavelenght Resonance) hívunk, mert egy olyan csőben, pipában helyezkedik el, ahol a frekvencia hullámhossza négyszer meghaladja a cső hosszát, biztosítva ezzel, hogy amikor a cső az egyik végénél nyitva áll, akkor a másikon zárva van.
Mi is az a Negyed Hullámhossz Rezonancia?
A felnőtt hallójárat hossza kb. 3 cm, egyik felén nyitott, másik felén a dobhártya által zárt.
Ez a rendszer, a hallójárattal megegyező hosszúságú, negyed-hullámhosszú frekvencián rezonál. A frekvenciát Hallójárati Rezonancia Frekvenciának hívjuk, értéke hozzávetőlegesen 3000 Hz. Gyerekek esetében a hallójárat hossza csak kis mértékben marad el a felnőttekétől, így a hallójárati rezonancia itt is hasonlóan magas.
E rezonancia rendkívül érzékennyé teszi az emberi hallást a 3000 Hz körüli frekvenciákon. Ez a rendkívüli érzékenység általában 10-20 dB-ben mutatkozik meg. A rezonanciára viszont zavaró tényezőként hat a fülbe helyezett hallókészülék vagy fülilleszték, tehát a behelyezés következtében csökkent erősítést, a hallókészüléknek extra erősítéssel kell kipótolnia a 3000 Hz körüli hangoknál.