Puha Andrea
Születése óta hallássérült, így fő küldetése a hallássérüléssel élők támogatása. 2013-ban kezdett blogolni a hallássérülést övező tabutémákról, ezt jelenleg az Alapítvány blogján teszi. A Csendetlenkedő tábor és a Hali-tali tábor ötletgazdája, és hisz egy akadálymentesebb, szebb jövőben!
Szülőként, amikor felmerül a gyermekednél a hallássérülés gyanúja, biztosan aggodalommal tölt el, hogy hogyan fogják kideríteni pici babádnál, vagy már totyogó kicsidnél, hogy milyen mértékű a halláscsökkenése, hiszen nem tud visszajelezni. Te felnőttként valószínűleg csak a tisztahang audiometriát ismered, azt, amikor egy csendeskabinban ülve jelzel az audiológusnak, hogy hallod-e a fejhallgatódba adott hangot. Pedig számos más vizsgálat létezik még, amelyeket különböző életkorban végezhetnek el a gyerekeken.
Most nem kimondottan az újszülöttkori hallásszűrés protokollról fogok írni, ami segít időben észrevenni, hogy a pici hallásával gond van. Arról egy másik cikkben írok majd, mert az időben felismert halláscsökkenés kulcsfontosságú ahhoz, hogy időben megkezdődjön a gyermek hallókészülék ellátása, ami pedig abban játszik fontos szerepet, hogy a beszédfejlődés elindulhasson. Most kifejezetten a különféle hallásvizsgálatokat gyűjtöm össze, amelyekkel találkozhattok a gyermekeddel, ha a hallását szeretnék megvizsgáltatni.
Melyik a legmegfelelőbb hallásvizsgálat gyerekeknek?
Ez sok mindentől függ. Hogy a pici mennyi idős, tud-e ülni, tud-e a kezeivel tárgyakat megfogni, vagy hogy mit szeretnénk megtudni a hallásáról, füléről pontosan.
Az viszont biztos, hogy nem kell aggódnod amiatt, hogy a gyermeked nem tud visszajelezni egyértelmű jelzéssel, ugyanis létezik több olyan hallásvizsgálat gyerekeknek, amelyeknél erre nincsen szükség. Ezeket objektív vizsgálatoknak nevezzük, ezek során ugyanis az eredmények létrejöttéhez elég pusztán a gyermeked jelenléte. Kisgyermekek részére vannak tájékoztató jellegű szubjektív hallásvizsgálatok is, ugyanis már egész pici babák reakcióiból is tudunk valamennyire olvasni.
Magatartás megfigyelésen alapuló audiometria
Az egészen pici babákat értelemszerűen nem lehet beültetni a csendeskabinba, viszont számtalan más módon meg tudunk győződni arról, hogy a hallásuk jól működik-e.
A pici babák számára minden inger - így a hanginger is - új, amire határozottan reagálnak alapvető reflexmozgásokkal: pislognak, odafordulnak a hang irányába, megijednek a hangoktól, vagy sírva fakadnak.
A magatartás megfigyelésen alapuló audiometriánál tehát különböző erősségű akusztikus ingereket adunk a babáknak, és megfigyeljük, hogyan reagálnak. A reakció sokféle lehet:
-
- összekapja az ujjait,
- elkezd sírni,
- abbahagyja a sírást,
- felébred,
- pislog,
- megijed,
- összerezzen,
- aktív szemmozgást végez.
Természetesen nem könnyű ezt a vizsgálatot megbízhatóan elvégezni, sokkal inkább tájékoztató jelleggel használjuk, hiszen ebben a korban könnyen elterelődik a picik figyelme, nyűgösek lehetnek, vagy fáradtak.
Emiatt fontos, hogy objektív vizsgálatokkal is kiegészítsük a szubjektív vizsgálatokat.
OAE ÉS BERA
A legmegbízhatóbb eredményeket pici babáknál és gyerekeknél az otoakusztikus emisszió és a BERA hallásvizsgálat együttes használata biztosítja.
Ez a kettő vizsgálat ugyanis a teljes halláspályáról ad információt.
Az OAE vizsgálat során a belső fül működéséről tudunk meggyőződni. A vizsgálat során egy speciális, kétfuratú fülillesztéket helyeznek a gyermek hallójáratába. Ennek a hangszóróján keresztül küldenek hangokat a dobhártyára, melyek eljutnak a csigában lévő aktív külső szőrsejtekig. Azok visszaverődő válaszát pedig a mikrofon méri.
Az OAE már két napos babáknál is használható csendes környezetben, nyugalmi állapotban. Negatív eredménynél többször ismétlünk, hiszen könnyen lehet, hogy elmozdult az illeszték, esetleg nedvesség van a fülben. Ám, ha a vizsgálat jó eredményt hoz, akkor is fontos meggyőződni BERA vizsgálattal arról, hogy a belső fül utáni szakasza is jól működik a hallópályának.
A BERA hallásvizsgálat altatásban vagy bódításban történik, ekkor a gyermek füléhez illesztett mikrofonból többezerszer ismételt klikk hangot küldenek, majd a gyermek homlokára illesztett elektródákon keresztül mérik a visszaérkező EEG hullámokat, amit a számítógép dolgoz fel. Így képet kapunk arról, hogy hol van a gyermek hallásküszöbe.
Ha már nagyobb a gyermek
Ha a gyermek már tud ülni, és a fejét el tudja mozdítani jobbra és balra, már képes részt venni a vizuális megerősítésen alapuló audiometria hallásvizsgálaton.
A vizsgálat során ugyanis a gyermeknek egyenesen kell ülnie, és oda kell fordítania a fejét a hangforrás irányába. Ez a fejmozgás egy olyan erős visszajelzés, ami alapján már meg tudjuk állapítani, hogy a gyermek meghallotta-e az adott hangot.
A vizsgálat során a gyermek két hangszóró között ül önállóan vagy a szülő ölében. Elé játékokat tesznek, hogy a figyelme elterelődjön, majd erős hangingert kap felváltva mindkét oldalról egy vidám, szerethető vizuális képpel együtt. Így a gyermek motivált lesz arra, hogy a hang irányába nézzen, hogy újra láthassa a számára tetsző képet. Minden egyes hangjelzés után a figyelmét visszavonjuk az asztalra.
Először begyakorolják, hogy mi a helyes reakció, majd ha a gyermek megtanulta, elkezdődik a tényleges vizsgálat a különféle erősségű hangadásokkal.
A hallásmérés is lehet játék
Ha a gyermek már képes utasítást követni, és a kezeivel ügyesen dolgozik tárgyakkal, a játékaudiometria egy élvezhető módja a hallásvizsgálatnak.
Ilyenkor az előző vizsgálathoz hasonlóan járnak el, annyi különbséggel, hogy a gyermeknek valamilyen játéktevékenységet kell elvégeznie, ha hallja az adott hangot a fejére helyezett fülhallgatón keresztül: például a dobozba kell dobnia egy játékot.
A gyerekek hallása mérhető, csak türelem kell hozzá
Tehát, a gyermekek hallása mérhető, ha az életkorukhoz megfelelő hallásvizsgálattal látnak neki a feladatnak. Azt azonban fontos kihangsúlyozni, hogy a gyerekek hallásmérése sokkal időigényesebb, több ismétlésre lehet szükség, hogy biztos eredményt kapjunk. Nem ritka, hogy többször kell ismételni, ha eltérő eredmények jönnek ki, ám emögött számtalan ok meghúzódhat:
- a gyermek nem tud eléggé koncentrálni az adott feladatra,
- nyűgös vagy fáradt,
- nem tud együttműködni valamilyen okból az audiológussal, nincs meg a kapcsolat az audiológus és a gyermek között,
- a gyermek fülében van zavaró folyadék, vagy más akadály (OAE- nál probléma).
Így máris érthető, miért nehezebb, és miért tart tovább egy gyermek hallókészülékét pontosan beállítani, mint egy felnőtt hallókészülékét. Ideális esetben az lenne a jó, ha a szurdopedagógus és audiológus együttesen dolgozna a hallókészülék beállításán. Még ha személyesen ez nem is sikerül, legalább egy üzenőfüzeten keresztül segítsék egymás munkáját.
Tudom, hogy nem egyszerű szülőként, hogy azon kell aggódnod, hogy gyermeked hallókészüléke jó e számára, és hogy jól be van-e állítva. Ebben segíthet neked egy hallássérült gyermek anyukája, Noémi, aki ebben a cikkben jól összefoglalta, mire érdemes figyelned!
Legyél része egy támogató közösségnek!
Létrehoztunk egy zárt csoportot Facebookon, ahová te is csatlakozhatsz, ha közösségre vágysz! A csoportnak Csendetlenkedő a neve. Tudjuk, hogy olykor nehéz szülőként eligazodni egy olyan világban, ami a tiedétől ennyire különböző, de ha tudatosan állsz hozzá, ha birtokodban van minden fontos információ, akkor magabiztosan segítheted hallássérült gyermekedet! Segítünk, hogy megtaláld a saját utadat, és támogatunk abban, ahol éppen tartasz!
Azért érdemes csatlakoznod, mert:
- itt kiöntheted a szíved,
- beszélhetsz a hétköznapok kihívásairól, örömeiről,
- olvashatsz mások tapasztalatairól,
- mindenki inspiráció a másik számára,
- mindenki megoldást keres és kap,
- segítő közeg vesz körül,
- jó szakembereket ajánlanak neked,
- és segítünk a legtutibb hallókészülékedet is megtalálni!
Ha belépnél, itt találsz meg bennünket!
Várunk nagyon!