Szülők ide!

Szuper artikuláció fejlesztő játékok hallássérült gyerekeknek

Az íróról

Puha Andrea

Születése óta hallássérült, így fő küldetése a hallássérüléssel élők támogatása. 2013-ban kezdett blogolni a hallássérülést övező tabutémákról, ezt jelenleg az Alapítvány blogján teszi. A Csendetlenkedő tábor és a Hali-tali tábor ötletgazdája, és hisz egy akadálymentesebb, szebb jövőben!

Az artikuláció fejlesztés elmaradhatatlan része a hallássérült gyerekek fejlesztésének. Biztosan te is sokszor láttad már szülőként, hogy a szurdopedagógusotok olyan gyakorlatokat végeztetett a gyermekeddel, ahol a száj és az arc izmai is szerepet kaptak. Ha eddig nem értetted, miért, most elmagyarázom, és adok is pár feladatot, amit otthon elvégezhettek!

Az ép beszédfejlődés végbemeneteléhez sok dolog szükséges:

  • ép, jól működő  idegrendszer,
  • ép beszédszervek,
  • az életkori szintnek megfelelő mozgás képesség,
  • ép hallás,
  • beszélő környezet.

Ha ezen feltételek bármelyike hiányzik, az kihathat az beszédfejlődés alakulására. A hallássérült gyerekeknél a hallás hiánya az, ami miatt különösen figyelni kell a száj és arc izminak fejlesztésére.

Szuper artikuláció fejlesztő játékok hallássérült gyerekeknek

Forrás: Unsplash

Furcsának tűnhet, hogy külön meg kell dolgoztatni ezeket az izmokat, de ne felejtsd el, hogy mi sem tudtunk mindig úgy beszélni, ahogyan felnőttként! Most már automatikusan végezzük el a mozdulatsorokat, de gyermekként komoly koncentrációt igényel ezek kivitelezése! Egy gyerek nagyjából öt éves korára válik éretté arra, hogy a saját száját és nyelvét tudatosan, az utasításoknak megfelelően mozgósítsa, a komplexebb feladatokat elvégezze egy logopédus utasítására.

Ez nem olyan meglepő, hiszen egy egyszerű utasítás rengeteg részképességet vár el a gyermektől. Ha arra kérjük a gyermeket, hogy "Harapdáld meg az alsó fogaiddal a felső ajkadat!", az egy összetett feladat, hiszen:

  • Nem látják a szájukat, vagy csak tükörben, így térben jól kell tájékozódniuk.
  • Meg kell érteniük az utasítást és a dolgok egymáshoz való viszonyát.
  • Nem utolsósorban pedig a mozdulatot is kivitelezniük kell, ami nem olyan egyszerű!

Éppen ezért a logopédiai fejlesztést bízd szakemberre, aki a gyermekedhez szabja a gyakorlatokat, ugyanakkor vannak egyszerű játékos gyakorlatok, amivel otthon is ügyesítheted gyermeked beszédszerveit! Ezekkel nem okozol semmilyen kárt, ellenben biztos, hogy mindannyian remekül fogtok szórakozni!

Fújó gyakorlatok

A fújáson alapuló játékok hallássérült gyermekeknek nagy kedvencük. A buborékfújás nagy élmény egy gyereknek, akár ő hozza létre azokat, akár ki kell pukkasztani őket. A pitypang szezonjában a virágok elfújását is játszhatjátok együtt odakint, lufit is fújhattok, ám mégis a gyertya elfújása talán az, amivel leginkább meg lehet fogni őket.

Érdemes kiváltságként is bevetni a gyertya elfújását, valaminek a jutalmaként, és lehet hozzá énekelni is. Az "Ég a gyertya, ég, el ne aludjék" egy klasszikus mondóka, amivel rá lehet hangolódni a feladatra. A lánggal a fújás erősségét is lehet szabályozni: fújja el teljesen, vagy csak bizonyos távolságról fújhatja el, esetleg lobogtassa meg a lángot.

Szuper versenyeket is lehet indítani, ahol a győztes az, aki ügyesebben fúj! Szerezzünk be könnyű apró dolgokat (papírgalacsinokat, pompomot, pingpong labdát), és variáljuk a feladatokat:

  • Fújjuk ki egy tálból a galacsinokat.
  • Ki fújja át hamarabb a pingpong labdát az asztal másik végébe?
  • Fújjuk át a vízen egy lavórban a papírhajót a másik oldalra!
  • Fújjunk le egy galacsint a tenyerünkről!

Mindezt megnehezíthetjük szívószál használatával is!

Szívó gyakorlatok

Nagyon egyszerű beépíteni a szívó gyakorlatokat a hétköznapokba! Például egyen a gyerek szívószállal joghurtot, vagy szívjon be egy szál spagettit a szájával. Emeljen ki a szívószállal, szívóhatással galacsinokat, és tegye át másik tálba. Szívjon ki minden levegőt egy zacskóból.

Merd elengedni a fantáziádat, fogd fel az egészet játéknak!

Nyelvgyakorlatok

Előkerülhetnek a finomságok is a kamrából, amikkel szuper nyelvgyakorlatokat lehet játszani. Egy kis nutella, lekvár és ropi csodákra képes, ha ösztönzésről van szó! Millió feladatot lehet velük véghez vinni:

  • Kendd be a gyermeked ajkát, és kérd meg, hogy körkörösen nyalja le!
  • Kenj finomságot az orra alá és a szája alá, amit le kell nyalnia!
  • Nyújtsa előre a nyelvét, és tartson meg rajta egy sós ropit! (időre is mehet!)
  • Tartson meg egy ropiszálat a nyelvével az orra alatt, mintha bajusza lenne!
  • Kapjon egy bonbont, amit a szájában rakjon bal oldalról jobbra, majd vissza!
Szuper artikuláció fejlesztő játékok hallássérült gyerekeknek

Forrás: Unsplash

Csücsörítős gyakorlatok

A csücsörítés is számos lehetőséget rejt magában! Kérd meg a gyermeked, hogy csücsörítsen, és tartson meg a szájában különféle méretű dolgokat: bonbont, gyöngyöt, szőlőszemet, cseresznyét. Engedd, hogy ő kenje ki a száját szőlőzsírral, esetleg rúzzsal, ha már érdeklődik a sminkelés iránt. Kérheted, hogy tartson meg az orra alatt dolgokat csücsörítéssel: ceruzát, sós ropit.

De ami a legfontosabb, hogy mindezt ne kötelességből, feladatszerűen tegyétek, hanem legyen olyan, mint egy nagy, közös játék!

A Te tarsolyodban is vannak remek játékok hallássérült gyerekeknek? Meséld el!

Van egy Facebook csoportunk hallássérült gyerekeket nevelő szülőknek. Ha szeretnél közösségbe tartozni, ahol megvitathatod a kérdéseidet, tanácsokat kaphatsz és adhatsz, akkor csatlakozz a Csendetlenkedőkhöz itt!

Miért érdemes?

  • mert hozzád hasonló szülőket találsz ott
  • felteheted a kérdéseidet hallókészülék, CI, hallásmérés, vizsgálatok témakörben
  • össze tudunk kötni szakemberekkel
  • időben értesülhetsz olyan eseményekről, táborokról, ami téged és a gyermekedet érinthet.

Gyere, mi várunk nagyon!

Megosztom :

Facebook
Pinterest
Email