Szülők ide!

Játékok, amikkel találkozni fog egy hallássérült gyermek a fejlesztéseken

Az íróról

Puha Andrea

Születése óta hallássérült, így fő küldetése a hallássérüléssel élők támogatása. 2013-ban kezdett blogolni a hallássérülést övező tabutémákról, ezt jelenleg az Alapítvány blogján teszi. A Csendetlenkedő tábor és a Hali-tali tábor ötletgazdája, és hisz egy akadálymentesebb, szebb jövőben!

Ha van egy hallássérült gyermek a családban, akkor a fejlesztések a hétköznapok részévé válnak. Szülőként mindenki másképp tekint ezekre az alkalmakra. Van, aki hamar ráérez a lényegére, más  úgy látja, a gyermek csak játszik. A szurdopedagógusotok biztosan elmagyarázza, hogy az egyes játékoknak, feladatoknak, eszközöknek mi a jelentősége, de most én is kiemelek néhány elemet, amivel biztosan találkozol a fejlesztéseken.
Emlékszem, amikor először mentem gyógypedagógiai gyakorlatra, kívülről úgy tűnt, hogy az egész foglalkozás egy könnyed és olajozott folyamat, csak a végén láttam a szurdopedagóguson, hogy elfáradt. Amikor én tartottam meg a fejlesztést, akkor értettem meg, hogy ezért az olajozott folyamatért bizony alaposan meg kell dolgozni.
Mert a fejlesztés nem csupán csak játék a szakember szemszögéből, hanem tudatosan megtervezett cselekvéssorozat, amely során úgy használjuk fel a meglévő eszközeinket, hogy az a gyermek fejlesztését szolgálja.
Játékok, amikkel találkozni fog egy hallássérült gyermek a fejlesztéseken

Forrás: Unsplash

Rávesszük a gyermeket, hogy játszva tanuljon és fejlődjön, ami gyakran nem kis kihívás, de szerencsére az ő szemszögükből ez tényleg játék. Emlékszem, gyerekként én sosem éreztem azt, hogy fejlesztenek vagy tanulunk. Inkább játéknak, közös időtöltésnek éltem meg, de ez érthető is. Nem véletlen, hogy a fejlesztésen nagy hangsúlyt kap a játékosság, és az, hogy a gyerekek érdeklődésére, fogékonyságára építsenek.
Játszva sokkal szívesebben tanul a gyermek.
Az eszközök pedig ezt nagyon jól lehetővé teszik, ha tudjuk, hogyan használhatjuk fel őket.

Hangszerek

Nem véletlenül a gyerekek nagy kedvence, és én is imádtam gyerekként. A hangszerek által sok dologgal bővül a kicsik tudása:
  • megtanulják, hogy a hangok sokfélék,
  • megtanulják, hogy ők maguk válthatnak ki hangokat eszközökből,
  • megtanulhatnak vele ritmust utánozni és létrehozni,
  • megtanulhatják emlékezetből előhívni, melyik hangszert szólaltattuk meg a háta mögött.
És ez csak néhány azok közül, amire építhetünk a hangszeres játékok kitalálása során. Nem utolsósorban pedig rendkívül élvezetes a hangszereket működtetni, használni, talán nincs is gyerek, akit ne lehetne egy kis zenés játékba bevonni!

Hangadó játékok

Rengeteg olyan játék van, ami megnyomva rövidebb vagy hosszabb ideig hangot is ad ki. Plüssállatok, berregő, éneklő, vijjogó darabok, amik szintén sokrétűen használhatóak egy hallássérült gyermek fejlesztésében:
  • hangok utánzása: utánoztathatjuk velük az állatok hangjait (vau, mú, miáu…)
  • hangforrás keresése, egyúttal irányhallás fejlesztése: eldughatjuk a tárgyat, és kérhetjük, hogy keresse, mutassa meg, hol van.
  • hangok párosítása tárgyakhoz: Például a csukott szemű gyerek előtt megszólaltatunk egy tárgyat, majd megkérjük, mutassa meg, melyik volt az.
Eközben beszélgetést is kezdeményezhetünk a gyermekkel arról, hogy mit lát, vagy utasításokat is adhatunk neki a fejlettségi szintjének megfelelően, amivel a szókincsét, beszédértését, kognitív képességét és a hallását is fejlesztjük.

Mondókák

Minden gyerek odavan a mondókákért. A zene iránti ősi vonzalom mindenkiben benne van a kezdetektől, amit remekül ki lehet használni a fejlesztések során. A gyerekeknek szükségük van rendszerre, a tevékenységek lezárására, amiből tudja, hogy például a fejlesztésnek vége van. Erre tökéletesek a mondókák, valamilyen cselekvéssel összekötve. Például együtt dúdoljuk, hogy „Ég a gyertya, ég, el ne aludjék” , és a végén elfújhat egy gyertyát (ami egyúttal szuperül erősíti az arc izmait is, ami a hangképzés fontos része). Ám a mondókázás ezen túl rengeteg mást is fejleszt:
  • ritmusérzéket,
  • figyelmet,
  • halláshoz kapcsolódó emlékezetet,
  • szókincset,
  • kapcsolatot mélyít a mondókázók között,
  • ha mozgást is csatolunk hozzá, mozgáskoordinációt is.
Tehát otthon is nyugodtan mondókázhattok!
Játékok, amikkel találkozni fog egy hallássérült gyermek a fejlesztéseken

Forrás: Unsplash

Magnó

A magnó vagy az egyéb zenelejátszó eszközök is remek fejlesztő eszközök, különösen ha a hallásfigyelem ügyesítéséről van szó. Népszerű feladat a hallom-nem hallom játék, amikor különböző dolgokat kell a gyermeknek elvégeznie akkor, ha hallja a zenét, és akkor, ha nem.
Ezek a feladatok nem csak a hallását edzik meg, hiszen nagyon kell figyelnie, hogy mit érzékel a fülével, hanem az eszét is megdolgoztatja!
Nem könnyű feladat számukra a megfelelő feladatot a megfelelő időben elvégezniük!

Neked mi a kedvenc játékod a gyermekeddel?

Oszd meg velünk és a többi szülővel is! Létrehoztunk egy zárt csoportot Facebookon, ahová te is csatlakozhatsz, ha közösségre vágysz! A csoportnak Csendetlenkedő a neve. Tudjuk, hogy olykor nehéz szülőként eligazodni egy olyan világban, ami a tiedétől ennyire különböző, de ha tudatosan állsz hozzá, ha birtokodban van minden fontos információ, akkor magabiztosan segítheted hallássérült gyermekedet! Segítünk, hogy megtaláld a saját utadat, és támogatunk abban, ahol éppen tartasz!

Azért érdemes csatlakoznod, mert:

  • itt kiöntheted a szíved,
  • beszélhetsz a hétköznapok kihívásairól, örömeiről,
  • olvashatsz mások tapasztalatairól,
  • mindenki inspiráció a másik számára,
  • mindenki megoldást keres és kap,
  • segítő közeg vesz körül,
  • jó szakembereket ajánlanak neked,
  • és segítünk a legtutibb hallókészülékedet is megtalálni!

Ha belépnél, itt találsz meg bennünket! 

Várunk nagyon!

   

Megosztom :

Facebook
Pinterest
Email