Tabu

8 dolog, amit egy hallássérült tábor adhat neked!

Az íróról

Puha Andrea

Születése óta hallássérült, így fő küldetése a hallássérüléssel élők támogatása. 2013-ban kezdett blogolni a hallássérülést övező tabutémákról, ezt jelenleg az Alapítvány blogján teszi. A Csendetlenkedő tábor és a Hali-tali tábor ötletgazdája, és hisz egy akadálymentesebb, szebb jövőben!

Egyre több hallássérült fiatal felnőttel találkozom, akik még csak most kezdtek el foglalkozni azzal, hogy a hallássérülés mit is jelent számukra. Vagy hogy vannak-e hozzájuk hasonlóak. Van, akiknél a hallássérülés felvállalása, a hallókészülék megmutatása is ekkor kerül előtérbe. Számukra jelenthetnek megoldást a hallássérült fiataloknak szóló táborok, ahol ezekre a kérdésekre választ találhatnak. 

A nagyothalló fiatalok, azaz azok, akik halló családba születtek, majd integrációban tanultak és dolgoznak, általában nem rendelkeznek sorstárs közösséggel. Ez érthető: hallók között szocializálódnak, hiszen velük barátkoznak, beszélgetnek, tanulnak. Így voltam ezzel én is, sokáig erősen élt bennem az a gondolat, hogy:

Vagyok én, meg a hallók.

Amíg Pestre nem költöztem, addig nem találkoztam olyan nagyothallóval, amilyen én is vagyok. Siketekkel igen, de idővel felismertem, hogy bár nagyon hasonlóak a problémáink és a hallásállapotunk, az életvitelünkből és a szocializációnkból fakadóan bizonyos dolgokról másképpen gondolkodunk. Ami egyáltalán nem baj, nagyon szeretem a siket közösséget is, de akkor éreztem igazán, hogy hazatértem, amikor megismertem a nagyothalló barátnőmet. Az első pár beszélgetésünk során többévnyi hallássérüléssel kapcsolatos dilemmát oldottunk fel, élményt osztottunk meg, nem beszélve a belsős poénokról, és ez elég jó érzés.

Nem, nem arról van szó, hogy mindig a hallássérülésről beszélünk. De jó érzés, hogy ebből a szempontból különösebb magyarázkodás nélkül is megértjük egymást.

8 dolog, amit egy hallássérült tábor adhat neked!

Forrás: "A Hallás Társasága" Alapítvány

Mégis, nehéz bevonzani a fiatalokat egy nekik szervezett táborra. Az okok egyébként érthetőek:

Jól helytállnak a halló közösségben, nekik ez a normális.

Általában csak akkor értik meg, hogy közösségez tartozni jó, ha megtapasztalják.

Ez utóbbit a Hali-tali táborban látom, amit idén már negyedik alkalommal fogunk tető alá hozni a Balatonon. Az új arcok az első napon még kicsit bizonytalanok, de a végén szinte mindig elhangzik tőlük, hogy:

Bárcsak maradhatnánk tovább!

Ennek egyébként tényleg csak az a titka, hogy jó a csapat. Imádnak együtt lenni. Odafigyelnek egymásra. És ezt én is tapasztalom: rám is figyelnek, én is sokat kapok mindig a táborok alatt, szervezőként is. Ha eddig esetleg tétováztál, vagy nem teljesen érted, miért olyan jó halitalisnak lenni, akkor most pár pontban megpróbálom összeszedni, mit is jelent ide tartozni, mi az, amit a hallássérült tábor alatt szinte mindenki megtapasztal.

#1 Pillekönnyű kommunikáció

Nem véletlenül az a tábor mottója, hogy:

Itt senki sem mondja, hogy semmi!

Mert míg a hallók hajlamosak a sokadik visszakérdezésre ezt válaszolni, a táborban ilyen biztos, hogy nem lesz. Már az első napok alatt mindenki figyel rád. Arra, hogy feléd nézzen, hogy elismételje, ha valamit nem értesz. Ha becsatlakozol egy beszélgetésbe, összegzik, miről volt szó addig. Nincs több vergődés, a kommunikáció egyszerűen csak könnyebben megy.

8 dolog, amit egy hallássérült tábor adhat neked!

Forrás: "A Hallás Társasága" Alapítvány

#2 Toleránsabb leszel

Persze, tőled is szükség lesz erre az odafigyelésre, és ez az első napokban lehet, hogy furcsa lesz. Beletelik egy kis időbe, míg rájössz, hogy hogyan kell hallássérültekkel beszélned. Hogy neked is feléjük kell fordulnod, ismételned kell, össze kell foglalnod másoknak, miről volt szó. Egy idő után ez teljesen természetes lesz, és jó érzéssel tölt el, mert ez az odafigyelés kétirányú: oda-vissza működik.

#3 Jobban megérted a halló környezetedet

Ez azért is érdekes élmény, mert így rálátsz arra, hogy veled milyen a halló környezetednek beszélgetni. Amit te látsz a táborozókon beszélgetés közben, az olyan, mintha magadat is látnád. Nekem addig is volt elképzelésem, hogy mennyi türelmet és odafigyelést igényel a halló férjemtől a velem való együttélés, de sokkal hálásabb vagyok neki azóta, hogy ezt élesben is megtapasztaltam, hogy milyen, és igyekszem jobban segíteni őt, könnyebbé tenni a kommunikációt, ahogy csak lehet.

#4 Halló ismerősöd is közösségre talál

A táborba jöhetnek hallók is: testvérek, barátok, férjek, párok. Azért támogatjuk ezt, mert egyrészt így benneteket is jobban megismernek, másrészt pedig hiszek aban, hogy úgy tud épülni a híd a hallók és a nagyothallók között, ha halló nagyköveteink is vannak a világban. Nem mellékes az sem, hogy nekik is jól esik egy sorstárs közösség, hiszen ők is egy olyan szerepkört élnek meg, amit nem tudnak mindenkivel átbeszélni - itt viszont igen.

8 dolog, amit egy hallássérült tábor adhat neked!

Forrás: "A Hallás Társasága" Alapítvány

#5 Közösséget kapsz

Igazit. Összetartót. Olyat, amelyiknek tagjaira számíthatsz. Évközben is vannak találkozók, így bármikor becsatlakozhatsz hozzájuk, amikor ráérsz, vagy elakadsz, vagy szimplán csak jól éreznéd magad!

#6 Objektív nézőpontot kapsz

Tudom, nehéz néha eligazodni a hallássérültek világában, érhetnek meglepetések, markáns megjegyzések, amivel nem tudsz mihez kezdeni, vagy rossz érzést keltenek benned:

csak a cochleáris implantátum jó,

csak a hallókészülék jó,

csak a jelnyelv a járható út.

Ez csak néhány, de ebben a cikkben is hoztam pár kellemetlennek tűnő témát. Mi azonban törekszünk az objektivitásra, és az információk teljes átadására. Egy témát több oldalról is átvilágítunk, és egyedül csak rajtad múlik, miként gondolkodsz az egyes témákról. Itt senki sem akar meggyőzni semmiről, mindenki tiszteletben tartja, amit gondolsz, cserébe azonban tőled is ezt várjuk el.

#7 Minden információt megkapsz a hallássérüléseddel kapcsolatban

Az előadások egy része ezekkel a témákkal foglalkozik: oktatás, pályaválasztás, párkapcsolat, identitás, tudatos hallókészülék választás, hallókészülékek beállítása, jogok, kedvezmények, felmentések, önismeret. És akkor még nem is soroltam fel mindent. Ezek az előadások, és a többiekkel való beszélgetés segítenek abban, hogy minél jobban megismerd önmagad, a hallássérüléseddel való viszonyodat, és azt, hogyan érvényesítheted az érdekeidet nehezebb helyzetekben. Nekem sok információ nem volt a birtokomban, amikről most már tudom, hogy jobb lett volna, ha az adott helyzetben tudtam volna - ettől az érzéstől szeretnélek megvédeni téged.

#8 Nem, itt nem CSAK a hallássérülés a téma

Persze, muszáj a fenti témákkal is foglalkozni, hiszen mindenki máshol tart az önismeretben, és mindenkinek más és más információk vannak a birtokában. Azonban a tábort átlengi a szabadegyetemi jelleg is: azaz bőven foglalkozunk hétköznapi, fiatal felnőtteket érintő előadásokkal is.

Például:

  • egyéni vállalkozás,
  • felkészülés állásinterjúra,
  • énmárka építés,
  • pályaválasztás,
  • önismeret.

Nemcsak a táborban, hanem két tábor között, évközben is tartunk előadásokat, találkozókat, így biztosan találsz olyan témát, ami téged is érint vagy érdekel.

Érdemes eljönni és esélyt adni egy ilyen tábornak. A hét végefelé, a leggyakrabb reakció még, amivel találkozom, az az, hogy mindenki fizikailag kimerülten kóvályog, hiszen későn fekszenek le aludni. Hogy miért? Ahogy az egyik táborozó mondta:

Annyira fáradt vagyok, de sajnálom az időt, hogy lefeküdjek aludni. Aludni otthon is tudok, de ez a tábor csak most, ezen az egy héten van.

Hát ennyi a lényeg, azt hiszem.

Van egy zárt csoportunk, ahová te is csatlakozhatsz, ha 17-30 év közötti hallássérült vagy. Azért érdemes csatlakoznod, mert:

  • közösséget találsz,
  • akikkel évközben találkozhatsz is,
  • és mert elsőként tudsz mindenről: a táborról, lehetőségekről, találkozókról, előadásokról.

Itt tudsz csatlakozni: Halitalisok - Itt senki sem mondja, hogy semmi! 

Várunk nagyon!

8 dolog, amit egy hallássérült tábor adhat neked!

Forrás: "A Hallás Társasága" Alapítvány

Megosztom :

Facebook
Pinterest
Email