Puha Andrea
Születése óta hallássérült, így fő küldetése a hallássérüléssel élők támogatása. 2013-ban kezdett blogolni a hallássérülést övező tabutémákról, ezt jelenleg az Alapítvány blogján teszi. A Csendetlenkedő tábor és a Hali-tali tábor ötletgazdája, és hisz egy akadálymentesebb, szebb jövőben!
Olyan sok szó esik a klímakatasztrófáról, a szénlábnyomunkról. Arról, hogy hogyan éljünk tudatosabban, csökkentve a szénlábnyomunkat. De tudtad, hogy létezik a zajlábnyom fogalma? Hogy a világunk egyre zajosabb, és egyre több életév veszik el miatta évente? Ma odáig jutottunk, hogy küzdenünk kell pár percnyi pihentető csendért.
Mert a koncerteken bulizó tömegek nem érzik az együttes zenei produkcióját zajnak.
Nem véletlen, hogy csak csendes környezetben tudunk igazán pihenni.
Milyen hatása van a zajnak a szervezetre?
Először nem tűnik a zaj hatása olyan különösen kellemetlennek. Megzavarja a kommunikációt, hangosabbnak kell lennünk, talán abba is kell hagynunk a beszélgetést. Nagyobb a félreértés lehetősége. Ezek mind bosszantó dolgok. Ám, ha folyamatos zajnak vagyunk kitéve, ezek az apró zavaró dolgok összeadódnak, és komolyabb egészségügyi problémákat okoznak.
Állandó stresszhatás alá kerül a szervezet
A zaj stressz, és ez a szervezet működésében is nyomonkövethető. Ha tartósabb ideig zajnak vagyunk kitéve, és nem tudjuk befolyásolni azt, a testünk stresszhormonokat választ ki - adrenalint és a kortizolt. A vér összetétele és az erek szerkezete megváltozik, merevebbé válnak. Ez összefüggésbe hozható a magas vérnyomással, szívrohamokkal, agyi traumákkal. A zaj bizonyítottan szív-és érrendszeri problémákat tud okozni, ha nem tudunk elmenekülni előle.
Nem tudunk zajban jól aludni
Márpedig, ha nem alszunk eleget, a test nem tud pihenni és regenerálódni az éjszaka alatt. Ha ez az állapot tartósan, hónapokig fennáll, valószínűleg fokozódni fog a szív- és érrendszeri betegségek kockázata.
Az Egészségügyi Világszervezet 2011-ben úgy becsülte, hogy 1,6 millió egészséges életév vész el évente a környezeti zajhatások miatt, csak a nyugat-európai tagállamokban.
Ez már egy olyan hivatalos szám, ami mellett nem mehetünk el szótlanul.
A zaj napról napra nő a környezetünkben: a közlekedés fejlődik, az urbanizáció nő, a technológia folyamatosan újabb és újabb zajos készülékkel áll elő, és az otthonunkból sem tudunk kilépni már anélkül, hogy ne vegyen körbe bennünket a zaj. Sőt, igazat megvallva Te is sok zajt hozol létre egyetlen nap alatt.
A zajlábnyomunk egyre nagyobb, és ideje tenni azért, hogy kisebb legyen.
Hogy veheted észre, hogy rosszul viseled a zajt?
Ha megváltozik a viselkedésed zajos környezetben, az már intő jel. Ha ideges leszel a zajtól, ha a hangszigeteltség fontos tényezővé válik számodra egy új otthon keresésénél, ha kiköltözöl vidékre, vagy bezárod az ablakot, hogy kizárd a zajt, akkor egyértelmű, hogy már nem viseled jól a zaj jelenlétét.
Csökkentsd a zajlábnyomod!
Természetesen nem kell tétlenül várnunk, hogy valami történjen. Te magad is tehetsz azért, hogy a zajlábnyomod csökkenjen, és hogy a csend egyre több területet hódítson vissza magának a mai zajos világban. A helyzet nyilván nem könnyű, mert a legtöbb zajos dolog sok bevételt hoz a gazdaságnak. Elég csak a repterekre vagy a koncertekre gondolni. A zajvédelmi politika még kiforratlan, és nincsenek végleges, jól működő szabályozások. De az alábbi feladatok mindegyikével sokat tehetsz a zajlábnyomod csökkentéséért!
- Ha valami túl hangos, tedd szóvá!
- Ha a szó nem elég, ne félj cselekedni! Ha a figyelmeztetés ellenére például továbbra is túl hangosak a mozifilmek, vagy az étterem zenéje, add vissza a jegyed, és kérd vissza a pénzed! Ez az üzenet sokkal érzékenyebb pontjukon találja meg az intézmények vezetőit.
- Beszélj a zajártalomról és a zajártalomról, terjeszd az információkat! Beszélj erről a gyermekeddel is!
- Alakíts ki magadnak egy csendes otthont!
- Viselj zajszűrő füldugót, amikor zajos környezetben vagy!
- Ha zajos környezetben élsz, időnként mozdulj ki, keress fel csendes kirándulóhelyeket!
- Ne kelts sok zajt! Például ne kora reggel nyírd a füvet, amikor a szomszéd pihen, és használj csendesebb elektromos eszközöket!
- Ha zajos eszközt vásárolsz, mindig legyen szempont, hogy a csendesebb jobb!