Hallókészülékes lettem

így lesz a tiéd a legjobb hallókészülék!

Az íróról

Puha Andrea

Születése óta hallássérült, így fő küldetése a hallássérüléssel élők támogatása. 2013-ban kezdett blogolni a hallássérülést övező tabutémákról, ezt jelenleg az Alapítvány blogján teszi. A Csendetlenkedő tábor és a Hali-tali tábor ötletgazdája, és hisz egy akadálymentesebb, szebb jövőben!

Nagyon sokan kerestek meg azzal, hogy hallókészülék váltás előtt álltok, és hogy mire figyeljetek oda, hogyan csináljátok. Ez engem mindig meglep, mert elfeledkezek róla időnként, hogy ezt nem mindenki tudja, és újra szembesülök azzal is, hogy milyen kevés blog, szakmai felület vagy halláscentrum foglalkozik azzal, hogy ezt az információt megadja nektek.

A Hali-tali táborban erre a témára külön figyelünk, gyakran beszélgetünk róla magunk között is, és volt is előadásunk a témában, amit Popele Róbert adott elő. Emiatt is érdemes eljönnöd a táborainkba: olyan információkhoz jutsz, amit nem biztos, hogy máshol könnyen megkapsz. De ezek miatt is érdemes eljönnöd.

És hidd el, én tudom, hogy a legrosszabb információ az, amit egy pillanattal azután kapsz meg, amikor jól jött volna.

Mert ha én tudtam volna, hogy mire figyeljek, és hogy hogyan lehet jól csinálni a hallókészülék választást, akkor nem kellett volna három évet egy rossz hallókészülékkel eltöltenem, bár az elviselnem szó használata helyénvalóbb lenne. Csak utólag jöttem rá arra, hogy mennyire rossz is volt:

  • visszaesett a kommunikációm,
  • folyton fáradt voltam és fájt a fejem,
  • szorongtam még akkor is, ha a barátaimmal találkoztam,
  • és elég nehéz volt így önmagamat adnom.

Ezért döntöttem úgy, hogy mindenképp írok a témában egy útmutató cikket, hogy legyen egy hely, ahonnan tudtok puskázni. Mert nem szeretném, ha hasonló cipőbe kerülnétek, mint én kerültem annak idején. Ne szenvedjetek feleslegesen, ha nem muszáj, nem igaz?

Valahányszor rám írtok, a legelső kérdés, amivel találkozom, az mindig az, hogy:

Neked milyen hallókészüléked van?

így lesz a tiéd a legjobb hallókészülék!

Forrás: Puha Andrea

És gyakran látom azt is más csoportokban, hogy a hallókészülék márkája a fő téma, és ez nem baj, ha tájékozódás céljából kérdezitek, hogy lássátok milyen sokféle választási lehetőség van. Az nem annyira szerencsés, ha az a felmérés célja, hogy megtudd, melyik márkát viselik a legtöbben, és csak a legtöbb szavazatot kapó készüléket próbálod ki, csak mert az jön ki számodra a kérdezz-felelekből, hogy valószínűleg akkor az a legjobb. Mert nem létezik olyan, hogy valamelyik adott márka a legjobb.

Nincs olyan, hogy egy hallókészülék mindenkinek ugyanolyan jó!

Egész egyszerűen azért, mert mindenki más hangzáson szocializálódott, másképp érzékeli a hangokat az egyes hallókészülékekkel, és más igényei vannak a hétköznapokban, miközben kommunikál. Mindenki más feltételek mellett tud jól kommunikálni, és neked ehhez kell megtalálnod a legmegfelelőbb hallókészüléket. És ehhez a legjobb első lépés az, hogy:

Próbálj ki minél több hallókészüléket!

Tudom, ez borzasztóan hangzik elsőre, hiszen ha végiggondolod, hogy egy hallókészüléket két hétig próbálsz, és talán utoljára leled meg az igazit, az borzasztóan sok idő. Főleg azért is sápaszt le ennek a gondolata, mert eszedbe jut, hogy ehhez több halláscentrumba is el kell menned. Meg is szoktátok kérdezni, hogy tudok-e olyan halláscentrumot, ahol a lehető legtöbb márka megtalálható egy helyen.

Én egy kicsit árnyalom ezt a dolgot, mert azért ez így nem felel meg a valóságnak teljesen. Igen, el fog kelleni menned több halláscentrumba, ezt nem fogod megúszni. Ez tény. De össze tudsz válogatni 3-4 halláscentrumot, ahol a legtöbb márka fellelhető. Ma már egyre jobban törekednek a hallókészülék központok is arra, hogy minél szélesebb kínálatuk legyen hallókészülékek terén.

Viszont nem kell szó szerint venned, hogy minden hallókészüléket próbálj ki.

Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy a hallásvizsgálat után ajánlani fognak több hallókészüléket, ami a te hallássérülésed kezelésére megfelelő. Itt a te dolgod az, hogy ragaszkodj hozzá, hogy mindegyik márkába hallgathass bele, ha van neked megfelelő erősségű készülékük belőle. Te belehallgatsz mindegyikbe, és ott már érezni fogod a hangzásbeli különbségeket, azt, hogy melyik nagyon rossz, és melyik érdemel meg egy próbahordásnyi esélyt. Nyilván, amelyik nagyon rossz, azt mellőzheted, nem kell elvinned kipróbálásra.

Így már nem is hangzik olyan rosszul, igaz?

így lesz a tiéd a legjobb hallókészülék!

Forrás: Unsplash

Nagyon fontos, hogy tudd, jogod van kipróbálni a TB- támogatott hallókészülékeket! Ha az egyiket elvitted, de a próbaidőszak végén úgy érzed, nem győzött meg, jogod van elvinni a következő esélyes darabot újabb teljes próbaidőszakra.

Ami bonyolítja a kiválasztást, és komoly dilemmákat tud okozni, az az, hogy mit tud adni neked az adott hallókészülék, amit próbálsz. Mi az, ami neked fontos. Van, akinek az, hogy a kedvenc zeneszámát ugyanúgy hallja, mint régen.

Komolyan, nagyon frusztráló, mikor az eddig imádott zeneszámod nem tetszik többé.

Van, akinek az, hogy letisztogassa a beszédhangot annyira, hogy segítse a szájról olvasást és a beszédértést, és egyáltalán nem akar olyan nüansznyi részleteket hallani a világból, mint hogy csöpög a víz a csapból, vagy hogyan kopog az eső a háztetőn. Más pedig ezek nélkül nem tud meglenni.

Ezért gondold át, mire van szükséged, mit vársz el a hallókészülékedtől, és ezt fogalmazd is meg a hallásgondozódnak!

Mert van, amit beállításokkal ki lehet hozni a hallókészülékedből, és azt jó, ha már a próbahordás alatt ki tudod próbálni. Ezért ne sajnáld az időt sem arra, hogy a próbaidőszak alatt többször visszamenj finomhangolásra. Lehet, hogy ami téged nagyon zavar, korrigálható! Tudom, nagyon nehéz két hét alatt dönteni, de meg kell próbálnod elképzelned, milyen lesz vele az életed a próbahordás után.

Jó, ha ezeket belekalkulálod:

Ehhez viszont az is kell, hogy időnként visszajárj az audiológusodhoz beállíttatni a hallókészülékedet, egészen addig, míg teljesen elégedett nem vagy azzal a hallásélményeddel, amit tapasztalsz.

így lesz a tiéd a legjobb hallókészülék!

Forrás: "A Hallás Társasága" Alapítvány

Ritka az, hogy elsőre rögtön minden klappol. Stresszmentes hallókészülék kiválasztás - szerintem nem létezik. De hogy is létezne, mikor egy nehéz döntés kell meghoznod? Hat évre választasz, persze, hogy szeretnél 100%-osan biztos lenni a döntésedben. Egyáltalán nem jó érzés utólag rájönni, hogy nem jól döntöttél.

Ami szerintem segít még, az az, hogy befelé figyelsz, arra, amit érzel. Én ezeket tudtam megfogalmazni magamban:

  • a mostani készülékem jobb, mint az előző,
  • kisimultabb vagyok,
  • könnyedebb a jelenben lenni,
  • nem vagyok olyan fáradt,
  • nyugodtabb vagyok,
  • tudok figyelni másokra, kinyílt a látóterem (furán hangzik, tudom).

Ma már a hallókészülékeknél - akárcsak az okoskütyüknél - a kompatibilitást is figyelned kell. Ugyanis, ha a hallókészüléked fix hat évre, akkor olyan telefont is kell választanod az elkövetkező években, amivel együtt tud működni. A vezeték nélküli technológia adottságait is gondold át, itt összefoglaltam, miért is olyan fantasztikus dolog ez, és mi mindenre használhatod.

így lesz a tiéd a legjobb hallókészülék!

Forrás: Unsplash

Valójában ami igazán fontos ezeken kívül, az az, hogy jó audiológust találj. Olyat, akiben bízol, aki türelmes és ráérez arra, hogy mire van szükséged. Aki meghallgatja, hogy mit szeretnél, de ugyanakkor képes szakmailag is terelni téged a jó irányba, akkor is, ha te úgy érzed, nem az a jó irány. Mert bizony, van, hogy nem neked van igazad, hanem neki.

Szinte látom is, ahogy kérdezed:

Hogyan találjam meg az álomaudiológusom?

A válasz pedig pofonegyszerű: a hallássérült ismerőseidtől, közösségedtől! A jó audiológust ugyanis nem kell keresned, hanem ajánlani fogják neked, mert elégedettek vele. Egy hallássérült közösség sokat tud segíteni neked a döntés meghozatalában.

Legyél része egy ilyen közösségnek!

Létrehoztunk egy zárt csoportot Facebookon, ahová te is csatlakozhatsz, ha közösségre vágysz! A csoportnak a tudatos nagyothallók nevet adtuk, pont azért, mert mi abban hiszünk, hogy hallássérültként is lehet teljes életet élni. Tudjuk, hogy olykor nehéz boldogulni hallásproblémával az élet egyes területein, de ha tudatosan állsz hozzá, ha birtokodban van minden fontos információ, akkor úgy alakíthatod az életedet, ahogyan Te szeretnéd! Ebben a szellemben szeretnénk ezt a csoportot kezelni, és ennek te is részese lehetsz!

Azért érdemes csatlakoznod, mert:

  • itt kiöntheted a szíved, de ellőhetsz hallássérült poénokat is,
  • beszélhetsz a hétköznapok kihívásairól, örömeiről,
  • olvashatsz mások tapasztalatairól,
  • mindenki inspiráció a másik számára,
  • mindenki megoldást keres és kap,
  • segítő közeg vesz körül,
  • jó szakembereket ajánlanak neked,
  • és segítünk a legtutibb hallókészülékedet is megtalálni!

Ha belépnél, itt találsz meg bennünket! 

Várunk nagyon!

És remélem, ez a cikk egy lépéssel közelebb vitt téged a megfelelő hallókészüléked megtalálásához!

Megosztom :

Facebook
Pinterest
Email